STARTUP – CO TO JEST?

W ostatnich czasach coraz częściej słyszymy o sukcesach startupów, które zmieniają świat. Z formalnego punktu widzenia słowo to określa młodą firmę, która dopiero wchodzi na rynek. W praktyce jest trochę inaczej, dlatego wielu z nas zastanawia się czym w takim razie jest startup i co to w zasadzie oznacza?

Definicji jest wiele, dla jednych to przedsiębiorstwo w początkowej fazie rozwoju, dla innych jest to mała firma związana z branżą nowych technologii. Najpopularniejszą i ogólnie przyjętą zasadą jest to, że startup to pewnego rodzaju eksperyment, tymczasowa organizacja, która poszukuje rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego, czyli sposobu na osiągnięcie stabilnego i systematycznego dochodu. Jest to stałe poszukiwanie oparte na ciągłych zmianach. Startup aby osiągnąć sukces musi wyróżnić się na rynku, na którym prężnie działa większość istniejących już firm. Aby przebić się przez konkurencję najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie innowacji.

Bardzo często aby innowacja zaczęła przynosić wymierne korzyści w postaci przychodów potrzebne są dziesiątki eksperymentów i zmian, które pochłaniają dużo czasu i pieniędzy. Dlatego też startupy charakteryzują się również tym, że korzystają z finansowania od zewnętrznych inwestorów. Głównie pieniądze na rozwój pochodzą z funduszy Venture Capital, Seed Capital,  Aniołów Biznesu czy też finansowania ze środków Unii Europejskiej.

Startup to idealne rozwiązanie dla młodych ludzi, pozbawionych biznesowego doświadczenia i finansowych środków ale posiadających pomysł i potencjał do rozwoju. Prowadzenie startupu jest doskonałą nauką przedsiębiorczości. Dzięki korzystaniu z funduszy inwestorkich startup’owiec może skupić się w głównej mierze poszukiwaniu nowych rozwiązań, zdobywaniu nowych kontaktów. Tutaj przyszły przedsiębiorca nie skupia się na osiągnięciu zamierzonego zysku tylko wykorzystuje potencjał i kreatywność aby szukać rozwiązań po każdej porażce.

Otworzenie startupu jest o tyle korzystne, że ktoś kto ma innowacyjny pomysł może go realizować bez konieczności wnoszenia własnego kapitału. W pierwszej kolejności należy znaleźć źródło finansowania. Istnieją dwie możliwości:

  1. nalezienie inwestora, którego trzeba przekonać, że przedsięwzięcie ma potencjał na przyszłość,
  2. pozyskanie bezzwrotnego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Znalezienie inwestora wiąże się wyłącznie z tym, że jeżeli nasze poszukiwania osiągną zamierzone efekty i startup zacznie przynosić przychody, przedsiębiorca będzie musiał dzielić się zyskiem z inwestorem. Natomiast korzystanie z bezzwrotnych środków unijnych jest o tyle korzystniejsze, że gwarantuje, że startup’owiec nie będzie musiał zwracać pieniędzy oraz nie będzie zobligowany do dzielenia się zyskami w przyszłości.